درباره ما

به سایت دکتر مهـــدی  علی بیگی خوش آمدید

DrMahdiAlibegi Full
بسمه تعالی

جراحی دهان تحت وارفارین

در این روش نیازی به متوقف کردن و کاهش دوز وارفارین قبل از جراحی دهان نخواهد بود .

قابل توجه پزشکان و مصرف کنندگان داروهای ضد انعقاد

دندانپزشکی و داروهای ضد انعقاد

وارفارین و دندانپزشکی

دندانپزشکی بیماران قلبی

وارفارین یکی از شایع ترین داروهای ضد انعقادی برای جلوگیری از تشکیل لخته در عروق می باشد که توسط میلیونها بیمار در سراسر جهان مورد استفاده قرار میگیرد اثرات این دارو بوسیله international normalize ratio =INRاندازه گیری می شود سطح مناسب INR برای بیماران بستگی به وضعیت بیماری دارد سطوح توصیه شده بین 2 تا 3 دربیشتر شرایط میباشد اگر چه بیماران دارای دریچه مصنوعی قلب ممکن است نیازمند سطح بالاتری از INR باشند.

داروهای ضد انعقادی ممکن است بیمار را در خطر خونریزی در پی اعمال جراحی دهان قرار دهد و همیشه جراح درمورد خونریزی در بیمارانی که تحت درمان با وارفارین هستند نگرانند . ریسک خونریزی با فاکتورهای دیگری همچون شدت درمان ضد انعقادی در بیمار ، سن ، فشارخون ، بیماری قلبی شدید (درمان ترکیبی وارفارین و آسپیرین )، مصرف زیاد آنتی بیوتیکها و برخی مسکن ها و نارسایی کبد (یا الکلیسم ) و کلیه مرتبط است .

جهت جلوگیری از سردرگمی بیماران مطالب زیر ارائه میگردد تا بیماران خود روش درمانی را انتخاب نموده و علت اختلاف نظر پزشکان را دراین باره بدانند.

روشهای درمانی مختلف برای کنترل خونریزی قبل از جراحی دهان استفاده شده است که شامل

-         قطع وارفارین 3-2 روز قبل از عمل

-         کاهش دوز مصرفی وارفارین  

-         ادامه مصرف وارفارین

-         جایگزینی وارفارین با هپارین با وزن مولکولی کم و اندازه گیری INR (بصورت بستری در بیمارستان )

بسیاری از مقالات گزارش کردند که بیمارانی که نسبت INR انها در محدوده درمانی INR(2-4) بوده و نیاز به اعمال دندانپزشکی ساده مثل کشیدن دندان ( جراحی یا غیر جراحی ) داشته میتوانند مصرف وارفارین بدون تغییر دوز ادامه دهند .

به هر حال قطع مصرف وارفارین میتواند خطر ایجاد ترمبوآمبولیسم را بالا برده و باعث حوادث عروق مغزی C.V.A)) و عروق قلبی (انفارکتوس میوکارد یا MI) شود.

ارزیابی خطرات و منافع قطع یا کاهش دوز مصرفی وارفارین در بیماران از اهمیت بالایی برخوردار بوده و نیازمند ارتباط نزدیک پزشک با بیمار می باشد.

با توجه به خطرات مطرح شده از میان 4 استراتژی درمانی فوق الذکر دو روش ادامه مصرف وارفارین و تغییر وارفارین به هپارین (به صورت بستری در بیمارستان ) در بیماران حساس بدون خطر مورد استفاده می باشد .

ادامه مصرف وارفارین با INR درمحدوده درمانی 4-2 روشی سریع و بدون خطر آمبولی میباشد که فقط تنها خطر افزایش خونریزی بعداز عمل می باشد که نیاز به اقدام درمانی مناسب دارد.نتایج اکثر مقالات پژوهش شده پیشنهاد میکند هیچ خونریزی قابل ملاحظه در کشیدن ساده دندان بوجود نخواهد امد و خونریزی پس از عمل با اقدامات موضعی در حفره دندان کشیده شده شامل استفاده از عوامل انعقادی همچون oxidized cellulose یا surgicel وgelfoam و aviteneو... بخیه و فشار درمان خواهد شد.

روش آخر یعنی تغییر وارفارین به هپارین روشی وقت گیر بوده که نیازمند آزمایشات متعدد همراه با بستری بیمار در بیمارستان و کناره گیری از فعالیتهای اجتماعی وی می باشد همچنین از عوارض این روش خطر ابتلا به عفونت بیمارستانی بوده و اشغال تخت بیمارستان برای بیماران نیازمند می باشد . همچنین در این روش بعداز کشیدن دندان هیچ تضمینی جهت عدم خونریزی نبوده و درموارد بسیار بیمار 12 تا 24 ساعت بعداز عمل همچنان خونریزی فعال دارد که نیازمند مداخله درمانی (استفاده از عوامل انعقادی در حفره دندان کشیده شده ) می باشد . و همچنین بعداز کشیدن دندان دوباره جهت تنظیم دوز وارفارین همچنان بیمار در بیمارستان بستری می ماند .

علیرغم پژوهش های زیاد در مورد بی خطر بودن ادامه مصرف وارفارین مطبها و کلینیکهای معدودی این روش بصورت عملی و بدون اتلاف وقت انجام میدهند و همگی از روش آخر یعنی جایگزینی وارفارین به هپارین بصورت بستری در بیمارستان استفاده میکنند.

به توجه به شیوه جدید بیماران قلبی شامل فیبریلاسیون دهلیزی (AF) و دریچه مصنوعی قلب ، سکته قلبی ، سکته مغزی ، ترومبوز ورید عمقی پا ، آمبولی ریوی، حمله قلبی ، بیماری اختلال دریچه قلب و.... که وارفارین مصرف می کنند انجام جراحی دهان شامل کشیدن و جراحی ریشه های باقیمانده بدون خونریزی و سایر خدمات دندانپزشکی بصورت سرپایی و بدون قطع یا کاهش داروی وارفارین انجام و قطع خونریزی بصورت صد درصد انجام می پذیرد همچنین بیمارانی که به هر دلیل دندان کشیده و یا جراحی دهان داشته و خونریزی شدید و غیر قابل خونریزی از دهان داشته بصورت اورژانسی با مراجعه به این مرکز درمان کامل خونریزی از دهان و دندان و بندآوردن خونریزی انجام می پذیرد .

مزیت انتخاب ما

  • جدیدترین درمان بدون قطع وارفارین، پلاویکس، کومارین و ...
  • درمان با کم ترین ایجاد جراحت
  • مرکز تخصصی بیماران قلبی،سکته ایی بدون قطع داروهای ضد انعقادی
  • مشاوره و ویزیت رایگان
  •   ویژه ی بیماران قلبی، هموفیلی، کبدی و کلیوی